ALFUN a.s.

Průmysl významně zpomaluje, ceny dolů nepůjdou

Průmysl významně zpomaluje, ceny dolů nepůjdou

V důsledku epidemie koronaviru se významně zpomaluje tuzemská, unijní i celosvětová ekonomika. Ač se většina firem snaží udržet výrobu na maximální možné a únosné míře, provázanost jednotlivých průmyslových odvětví a ekonomik značně ovlivňuje celosvětovou situaci. Jedním z výrazně zasažených průmyslů je ten automobilový, který v České republice tvoří kolem deseti procent HDP.

Odhlédneme-li od omezeného počtu zaměstnanců ve firmách, ať již z důvodu ošetřování členů rodiny, karantény či jiných důvodů způsobujícího zpomalení nebo přerušení výroby, přidávají se další faktory komplikující celou již tak velmi složitou situaci. Itálie rozhodnutím vlády z 22.03.2020 přerušila výrobu ve firmách, jejichž výrobky nejsou bezpodmínečně nutné a nepostradatelné pro život. Omezení nebo přerušení výroby nám hlásí také někteří francouzští výrobci. Zásadní komplikace jsou s dopravou zboží se zemí mimo EU. Největší producent plochých ocelových výrobků Arcelor Mittal, v reakci na současnou situaci odstavil z provozu další 4 vysoké pece v Evropě.

V praxi to znamená snižování dostupnosti některých vstupních materiálů, což se může při déle trvajících restriktivních opatřeních promítnout v omezené dostupnosti některých ocelových, ale i hliníkových druhů prodávaného zboží.

Nejsou to však pouze omezení nebo přerušení výroby, komplikuje se rovněž logistika, spousta řidičů mezinárodní kamionové dopravy musí po návratu ze zahraniční do povinné 2-týdenní karantény. To způsobuje nedostatek řidičů. Na hranicích Schengenu i v rámci unie vznikají na hraničních přechodech několikakilometrové fronty. V některých případech se přistupuje k náhradní a dražší železniční dopravě. Toto vše dopravu zdražuje a zároveň zpožďuje.

Restrikce jednotlivých států a firem, komplikovaná nákladní doprava a nejistota, způsobují přerušení provozu firem. Stornování zakázek již nyní vede ke zdražování a zpožďování produkce.

I přes komplikovanou situaci naše společnost vyvíjí maximální úsilí, aby současná situace neměla pokud možno žádný dopad na plynulost dodávek našim zákazníkům.

Přesto bychom chtěli vzhledem k současné situaci požádat naše zákazníky a partnery o pochopení při možných změnách v dohodnutých podmínkách.

Věříme, že se nám podaří nastalou situaci překonat a přejeme všem pevné zdraví.EMPTY

KOSIK
loading