ALFUN a.s.

ALFUN - Aktuality

Cena oceli roste a poroste

Cena oceli v minulých týdnech rapidně rostla, oproti 2.Q a především 3.Q 2020 došlo ke skokovému zvýšení o 140 EUR/t za období červen-říjen 2020. Producenti oceli hlásí další navýšení cen i na následující měsíce, žádné zlevňování se nyní nechystá.

Stojí za tím jednak to, že opět prudce narůstá cena železné rudy, ale také to, že se po slabších jarních a letních měsících opět zvýšila poptávka a oceláři avizují vyprodané kapacity. V současné době mají některé hutě kapacitu naplněnou už i na 1.Q 2021!

2020/10/15
Čítať ďalej...

Průmysl významně zpomaluje, ceny dolů nepůjdou

V důsledku epidemie koronaviru se významně zpomaluje tuzemská, unijní i celosvětová ekonomika. Ač se většina firem snaží udržet výrobu na maximální možné a únosné míře, provázanost jednotlivých průmyslových odvětví a ekonomik značně ovlivňuje celosvětovou situaci. Jedním z výrazně zasažených průmyslů je ten automobilový, který v České republice tvoří kolem deseti procent HDP.

2020/03/25
Čítať ďalej...

Ekonom: Česko je teď jako klec. Cena života ale není nekonečná

Neplatíme za záchranu životů během epidemie koronaviru příliš vysokou cenu? Otázku si položili dva přední čeští ekonomové, bývalí bankéři České národní banky, Zdeněk Tůma a Mojmír Hampl, v Hospodářských novinách. Vyměnili jsme dobré zdraví populace dnes za možná horší zdraví populace zítra, říká k tomu Mojmír Hampl, který vede finanční poradenství KPMG a působí na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Třeba se dočkáme, že bude centrální banka shazovat hotovost z vrtulníku, říká.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonom-cesko-je-ted-jako-klec-cena-zivota-ale-neni-nekonecna-95476

2020/03/25
Čítať ďalej...

Prosincové vydání indexu ZEW přineslo další záblesk naděje pro blízkou budoucnost

Prosincové vydání indexu ZEW přineslo další záblesk naděje pro blízkou budoucnost německé a potažmo i evropské ekonomiky. Hodnocení aktuální situace sice dosáhlo hodnoty -19,9 bodu, nicméně tento výsledek představuje zlepšení oproti předchozímu měsíci o téměř 5 bodů.

2019/12/13
Čítať ďalej...

Podvody s falešnou identitou jsou stálým problémem

„Přestože podvody s falešnými odběrateli nejsou žádnou novinkou, stále se ve své praxi s tímto problémem setkáváme,“ říká Martin Fritz, dlouholetý ředitel útvaru Claims&Collection a člen představenstva úvěrové pojišťovny Credendo. Jak poznat podezřelé objednávky a nestát se jednou z dalších obětí podvodníků?

2019/11/28
Čítať ďalej...

Exkurze v ALFUN a.s.

V úterý 15. října 2019 se třída 6.B ZŠ 0kružní Bruntál zúčastnila exkurze v jedné z největších firem na Bruntálsku Alfun a. s. Žáci dostali exkurzi za odměnu, protože jejich chování během workshopů v rámci projektu Vím, kam mám jít bylo velmi dobré.

2019/10/24
Čítať ďalej...

Rast ceny nereze

Legujúci príplatok na september výrazne vzrástol ( napr. AISI 304 +175 Eur/t, AISI 316L +237 Eur/t). Príčinou je veľký rast ceny niklu na londýnskej burze LME až na dnešných 18.790 dolárov za tonu, čo je najvyšší údaj od septembra 2014. Môže za to oznámenie Indonézie, že od budúceho roku zastaví vývoz niklových rúd. Indonézia je najväčším producentom týchto rúd na svete. Od začiatku tohto roka sa cena niklu na londýnskej burze zvýšila o 75 percent, očakáva sa ďalší rast na 20.000 dolárov za tonu.
2019/09/05
Čítať ďalej...

Jedinečný projekt – zápis do knihy rekordů

Ve dnech 14.-.16.6.2019 se konaly v Bruntále Dny města. Na programu sobotního dne byl také jedinečný pokus o zápis do knihy rekordů.

2019/06/27
Čítať ďalej...

US Steel to idle two US blast furnaces, one in Europe

US Steel late Tuesday said that in response to market conditions it will idle two blast furnaces at sheet mills in the US as well as a BF in Europe until markets rebound.

2019/06/19
Čítať ďalej...

Oceláři řekli dost!

Důsledkem velkého tlaku zákazníku, byli výrobci oceli nuceni držet dlouhou dobu ceny oceli nízko i přes významný nárůst vstupních surovin. Cena železné rudy je na úrovni 100 USD / T, (což je navýšení o cca 35 USD / T). Nárust ceny emisních povolenek se letos promítne do ceny ocelí 25 EUR/ T .

2019/06/07
Čítať ďalej...

Stainless 2019

Ve dnech 15. a 16. května se konal veletrh Stainless 2019 - Mezinárodní výstava nerezové oceli v Brně. Sešli se zde výrobci, obchodníci a samozřejmě také spousta koncových zákazníků, kteří nerezovou ocel zpracovávají.

2019/06/05
Čítať ďalej...

ArcelorMittal zdražuje za tepla válcovaný materiál

Společnost ArcelorMittal, jako největší výrobce oceli v Evropě, oznamuje navýšení cen za tepla válcovaných materiálů o 30 EUR/t.

2019/05/16
Čítať ďalej...

Apple Pay v Česku aneb Konec hotovosti znamená konec demokracie?

Technologickou událostí tohoto týdne bylo, že do ČR konečně přišla služba Apple Pay. Psalo se o ní skoro všude. Všude jsme se mohli dočíst, jak službu aktivovat, jak bezpečná je a další technikálie.

Tenhle technický pohled na věc ale není pro ekonoma moc zajímavý. Mobilní platby tu už byly, jen neběžely na Applu. Podobně jako v jiných oblastech i tady jsme sto let za opicemi. Stejně jako v ČR stále nemáme Apple Store či prodejnu Tesly, neměli jsme až dosud ani platby skrze Apple. Pro giganty jsme malý, nepodstatný trh.

Pro ekonoma je však zajímavé vidět, jak ohromný je o službu zájem. Logické by bylo, aby velké banky, které mají nejvíc klientů, hlásily také největší zájem. Není tomu tak. První zprávy říkají, že klienti maličké Air Bank využívali tuto službu mnohem víc než klienti velké spořitelny. To si lze vysvětlit strukturou klientů bank. Malé banky lákají víc mladé zákazníky, kteří chtějí službu vyzkoušet. Velké banky mají naopak mnoho konzervativních klientů, kteří se novinkám brání.

Pro mě osobně je ovšem na této službě nejzajímavější něco úplně jiného. Totiž to, že končí plné peněženky platebních karet. Soumrak plastových kartiček. Do mobilu si můžete nahrát víc karet a pak si vybrat, jestli budete platit soukromou 1, soukromou 2, služební X, služební Y či tajně vybrabčíte kartu manželce. Z pohledu uživatele platebních karet a mobilů jsou tedy pro mě mobilní platby vylepšením. Ne tak však z pohledu opatrného ekonoma…

Konec mincí a bankovek?

Ten je totiž přesně obrácený. S příchodem mobilních plateb jsme zase o krok blíž konci hotovosti. Ta prostě dříve či později skončí, je jen otázkou, kdy přesně se to stane. Už to vidíme ve světě. Evropská centrální banka (ECB) koncem roku 2018 přestala vydávat bankovky s nominální hodnotou 500 eur. Tato bankovka bude sice stále v oběhu, ale bude pomaličku mizet. Záminkou byl argument, že velké bankovky jsou prý zneužívány k praní špinavých peněz a financování terorismu. To lze ovšem říct o každé hotovosti a časem to uslyšíme i u stoeurové bankovky.

Význam hotovosti opravdu klesá. V roce 2017 se například částka hotovosti v oběhu ve Švédsku snížila na nejnižší úroveň od roku 1990. Centrální banky proto uvažují o další redukci hotovosti v ekonomice. Vedle toho se stále víc mluví o kryptoměnách. Ve Švédsku dokonce mluví o přechodu na tzv. e-korunu. Podobné myšlenky se objevily i v Kanadě v podobě CAD coin.

Západ je v tomto trendu ještě dost demokratický a moc diskutuje. V Asii na to šli razantněji. V listopadu 2016 indický premiér Naréndra Módí prostě oznámil, že s okamžitou platností přestávají platit bankovky v hodnotě 500 a 1000 rupií. To byl pro hodně lidí šok. Lidé začali utíkat od hotovosti. Pomohly jim technologie. Začali platit mobilem. Velmi rychle se rozšířila aplikace Paytm. Dá se s ní platit skoro vše. Podobné to je i v Číně. Platby mobilem tu jsou běžné.

Bezhovotovstní ekologie a hygiena

Evropa si na něco tak razantního zatím netroufne. Zatím víc diskutuje, než jedná. Kromě bezpečnostních argumentů se objevují i údajné ekologické a dokonce i hygienické argumenty. Za úplně bláznivou považuji studii nizozemské centrální banky. Ta přišla se závěrem, že zatímco energie spotřebovaná při placení kartou by mohla rozsvítit osmiwattovou žárovku na zhruba 90 minut, v případě používání hotovosti jsou to dvě hodiny.

Tlak na konec hotovosti je ohromný. Lidé to nejspíš nevnímají, ale problémem hotovosti je, že ji na rozdíl od bezhotovostních peněz nelze sledovat a dokonale kontrolovat. Kontrola však vyhovuje státu i centrálním bankám.

U státu je otázka kontroly pohybu peněz asi jasná: digitální peníze za sebou nechávají stopu. S digitálními penězi není třeba buzerace typu EET. Dají se snadno dohledat všechny vaše příjmy i výdaje. Dá se zjistit, zda platíte daně, zda nekupujete něco zakázaného. Velký bratr na vás může dávat pozor místo matky či manželky. Proč by to ale mělo vyhovovat centrálním bankám.

Je to proto, že žijeme ve zvláštní době. Klasická tržní ekonomika byla založena na tom, že v době konjunktury úrokové sazby rostou a v době recese klesají. Jenže poslední velká krize neproběhla tak, jak krize probíhají. Velké bankroty a rekordní nezaměstnanost politici zakázali. Do hry vstoupily centrální banky a v některých částech světa – třeba v eurozóně – pustily své úrokové sazby až do záporných hodnot. Postavily tak základy kapitalismu na hlavu. A nad celým tímhle systémem mají centrální banky monopol jen tehdy, pokud zcela ovládají všechny peníze – tedy pokud zruší hotovost.

Evropská centrální banka (ECB) čekala, že se ekonomika časem zase nadechne a že tuto krizovou měnovou politiku brzy opustí. Pumpovala tedy do ekonomiky peníze jako divá v domnění, že to je něco dočasného. Ekonomika si ale na doping zvykla a zlenivěla. Dříve než ECB stačila své úrokové sazby opět zvýšit do normálních kladných hodnot, upadla třetí největší evropská ekonomika znovu do recese.

Ano, Itálie je v recesi i se zápornými úrokovými sazbami. A Německo se koncem roku recesi jen těsně vyhnulo o dvě desetinky procentního bodu. Nyní by za „normálních okolností“ bylo třeba snížit úrokové sazby, aby se ekonomice dostalo podpory. Jenže kdyby byly úrokové sazby třeba mínus deset procent, kdo by dal peníze do banky? Leda idiot. Úrokové sazby proto už nemohou výrazně poklesnout. Mohou být záporné jen v řádu desetinek procenta.

Absolutismus centrálních bank

Jak z toho ven? Snadno: Vezměte lidem hotovost, aby jinam než do banky peníze dát nemohli! Aby ztráty kvůli záporným úrokům měli povinně! To problém „vyřeší“. Se zrušením hotovosti centrální banka získá nad vašimi penězi totální moc.

Rozumný člověk se ale nebude chtít nechat okrást. A tak než aby dal peníze do banky a ona mu strhla 10 %, raději si koupí nějaký nesmysl. Třeba nové auto, které nepotřebuje, protože už jedno má. A to je přesně to, co centrální banka chce: konzum, utrácení, rozhazování, konzum. Je „potřeba“ – tedy aspoň dle centrální banky – abyste nakupovali. Statistiky hlásí, že prodej aut vázne. Tak nesmyslné nákupy vyprovokované jen tím, že si nebudete chtít nechat strhávat peníze na účtu, roztočí kolečka ekonomiky. Už chápete ten tlak na konec hotovosti? Přesně tak mnozí sociální inženýři vidí účinný boj s recesí.

Já tohle nadšení nesdílím. Krom toho, že růst založený na nesmyslném konzumu není v pravém smyslu růstem, je navíc konec hotovosti i koncem svobody. A ta má větší cenu, než boj s recesí, a ještě k tomu jen boj na papíře.

Zastánci digitálních peněz tvrdí, že bojují s kriminálními živly. Já se však bojím, že tím mohou také bojovat s nepohodlnými politickými odpůrci. Své o tom ví britský aktivista Tommy Robinson, který je znám tím, že jako novinář informoval o soudu s pákistánským gangem, který znásilňoval nezletilé dívky. Společnost PayPal zajišťující internetové platby mu oznámila, že mu už nebude dál zpracovávat platby. Jak snadné je umravnit skrze elektronickou kontrolu peněz politického odpůrce!

Jinými slovy, je super, že i u nás konečně poběží mobilní platby od Apple, dokud je to jedna z mnoha platebních možností. Jsem ovšem dalek tomu, abych hájil tažení proti hotovosti. Hotovost má význam nejen pro ekonomiku, ale hlavně pro demokracii.

Zdroj: Vladimír Pikora, Reflex

2019/02/25
Čítať ďalej...

Zákazy dieselů v Německu dostaly ránu, zpochybnili je lékaři, o jejichž studie se opírají

Sami autoři studií, na jejichž základě jsou diesely v Německu zakazovány, se nyní ohrazují proti vyvozeným závěrům. Jejich práce prý byla překroucena, vliv dieselů není zdaleka tak problematický.

2019/02/08
Čítať ďalej...

Vánoční setkání pro dobrou věc

Dne 13.12.2018 proběhlo každoroční vánoční setkání zaměstnanců pražské pobočky. Letos jsme ale od našeho večírku chtěli něco víc.

2019/01/24
Čítať ďalej...

Kolomý v cíli Rally Dakar 2019! Peklo na zemi...

Martin Kolomý si na letošním Dakaru prošel doslova peklem. Do cíle v peruánské Limě dorazil na čtvrté pozici v hodnocení semi maratonu. V celkovém pořadí „malého“ Dakaru mu patří pátá pozice. Martin Šoltys byl nucen odstoupit po sedmé etapě hlavního závodu, když se nestihl dostavit na start následující etapy.  

2019/01/21
Čítať ďalej...

Zrušení sankcí proti Rusalu od 22.01.2019

Správa pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) Ministerstva financí USA sdělila 19.prosince 2018, že za 30 dní zruší sankce proti klíčovým aktivům Olega Děripasky – Rusalu, Evrosibenergu a skupině En+ v souvislosti s plněním amerických požadavků. Podnikatel se vzdal kontroly všech těchto společností.

2019/01/15
Čítať ďalej...

Šéf VW ztratil nervy. Varuje před elektromobily a ohrožením autoprůmyslu

Šéf VW Diess se bouří proti WLTP a emisním limitům EU. Hřímá, že válečné tažení proti automobilům ohrozí existenci celého automobilového průmyslu. Zřejmě vůbec poprvé také lídr německého koncernu vystoupil proti elektromobilům. A pěkně zostra.

2018/10/19
Čítať ďalej...

United States Government Extends Rusal Sanctions Deadline

The U.S. Department of the Treasury’s Office of Foreign Assets Control (OFAC) has granted another month’s reprieve to Russian Federation aluminium titan U.C. Rusal with its announcement on Friday that the expiration date of the company’s general licenses has been pushed back to December 12.

2018/10/18
Čítať ďalej...

Jak dětem vysvětlit, co znamená házet hrách na zeď

Zatímco se doma bavíme nekonečným vyjednáváním o vládě, vydal Mezinárodní měnový fond (MMF) pravidelnou zprávu o české ekonomice, což prošlo téměř bez povšimnutí. Muže v černém z Washingtonu nikde moc v lásce nemají, většinou musí hasit požáry, které vládám přerostou přes hlavu. Pravdou ale je, že v MMF se koncentruje asi největší intelektuální kapacita v oblasti ekonomie. A co nám fond letos říká?

2018/05/23
Čítať ďalej...

Cena hliníku „letí“ raketově vzhůru

Vydání posledního „sankčního“ seznamu prezidenta Trumpa způsobilo mimo jiné i značný rozruch na trhu s hliníkem. Na tomto seznamu se totiž mezi jinými objevila i jména Viktora Vekselberga, významného ruského oligarchy jež se angažuje i v oblasti hliníku, ale zejména Olega Děripasky vlastníka firmy RUSAL RUSAL je velmi významným výrobcem primárního hliníku, který dodává cca 6% celosvětové spotřeby, a je zároveň 2. největším vývozcem do USA.

2018/04/18
Čítať ďalej...

Postavili sme sa za slušné Slovensko!

Keď nám generácia našich rodičov rozprávala, ako v 89 stáli na námestiach, štrngali kľúčmi a protestovali voči vtedajšej vládnej garnitúre, zdalo sa mi to byť neuveriteľné. Mali sme vtedy 8-9 rokov a vôbec sme si neuvedomovali  čo sa deje.

2018/03/26
Čítať ďalej...

Na kole dětem v Austrálii

Generální konzulát Sydney ve spolupráci s Českou a slovenskou školou v Sydney dne 10.3. 2018 uspořádal vystoupení Josefa Zimovčáka, desetinásobného mistra světa v jízdě na vysokém kole, v České a slovenské škole v Sydney. Charitativní akce přispěla nadaci „Na kole dětem“ prostřednictvím dobrovolného vstupného 250 australskými dolary.

2018/03/22
Čítať ďalej...

Antidumping, HRFS - Brazílie, Irán, Rusko, Ukrajina

Úplné znění rozhodnutí Komise, kterým se odmítají závazky nabídnuté v souvislosti s antidumpingovým řízením týkajícím se dovozu určitých plochých za tepla válcovaných výrobků ze železa, nelegované nebo ostatní legované oceli pocházejících z Brazílie, Íránu, Ruska a Ukrajiny zde.

2018/03/22
Čítať ďalej...

Přispěli jsme na Berušku

Když jsme na konci loňského roku organizovali v Bruntále Buchtobraní, cíl byl předem jasný - utržené peníze chceme dát na dobrou věc. A protože Dětské denní centrum Beruška sídlí kousek od nás, a navíc pečuje o děti se zdravotním postižením - bylo rozhodnuto. V pondělí 12. března jsme zde předali krásných 7 100,- Kč.

2018/03/22
Čítať ďalej...

Josef Zimovčák opět předvedl úžasný výkon, tentokrát na závodech v Austrálii (2)

Závody na 20 mil uzavřely víkendová klání a cestování po Austrálii Josefa Zimovčáka a části týmu Na Kole Dětem - na cestě jsou od 14. února.
Tým se snaží seznámit veřejnost s projektem Na Kole Dětem, který podporuje děti po náročné onkologické léčbě a hradí jim ozdravné a rekonvalescenční pobyty, které pojišťovny neplatí a jež jsou pro rodiny po léčbě finančně velmi náročné.
Neděle 25. února byla ve znamení závodu na 20 mil. Startovalo se z Evandale v 10 hodin a jelo směrem na jihovýchod po silnici C416 až do otáčky po zhruba 20 km a zpět do historického místa Clarendon, kde byl cíl.
Od startu podporovala Josefa skupina našich cyklistů na běžných kolech. Jelo se nejprve proti větru a borci jako James Fowler, Adrian Hamilton nebo Ryan Sullivan jeli tak pekelné tempo, které připomínalo sprint na 20 mil. Josef se držel, co mohl, ale v protivětru a mírném kopci ho tito rychlíci "odpárali" a nezbývalo než bojovat o co nejlepší umístění tak trochu o samotě.
„Josef se držel statečně a do cíle dorazil zhruba po hodině a 20 minutách na celkovém 7. místě a první v kategorii nad 60 let. V cíli jsme počkali i na ostatní závodníky, bylo připraveno drobné občerstvení, byly vyhlášeny výsledky a nakonec se všichni jezdci a jezdkyně společně vyfotili,” uvedl Petr Vlček z Týmu Na Kole Dětem.
Josef Zimovčák obdržel za vítězství v kategorii nad 60 let šerpu.

 

Zdroj: Novinky.cz

2018/03/05
Čítať ďalej...

Na kole dětem v Austrálii

Josef Zimovčák bude závodit v tasmánském Evendale

Část týmu Na kole dětem se rozhodla strávit svojí letošní dovolenou pořádnou cyklistickou přípravou na Cyklotour 2018. Proto skupina 8 mužů v čele s Josefem Zimovčákem odlétá ve středu 14.2.2018 do Tasmanie. Cílů výpravy je několik. Jedním z nich jsou velké mezinárodní závody jezdců na vysokých kolech v tasmánském městečku Evendale, které se konají 24.2.2018. Na tyto závody se sjíždí nejlepší jezdci z celého světa a Josef Zimovčák zde již v roce 1995 a 1996 zvítězil. Více o těchto závodech se dočtete zde.

Dalším cílem je šířit myšlenku pelotonu Na kole dětem na nejmenším světadílu, poznat zdejší život, setkat se s krajany a poznat trochu pro nás tak vzdálenou zemi.

Doufáme, že zde budeme reprezentovat dobře a pokusíme se Vás, dle technických a časových možností, o naší cestě informovat v reportážích na webu http://nakoledetem.cz.

2018/02/19
Čítať ďalej...

Ekonom Vladimír Pikora: Co když se i mistr MMF v předpovědi růstu utnul? (2)

Minulý týden jsem přednášel maturantům o aktuálních trendech v ekonomice. Mladým lidem, co mají vše před sebou. A víte co? Byl jsem překvapený, jak byli pesimističtí. Jak nadávali. A vůbec si neuvědomovali, v jak skvělé době žijí.Vždyť máme rekordně nízkou nezaměstnanost. Rekordní výrobu. Výrazně nadprůměrný růst ekonomiky. A navíc to platí téměř o všech vyspělých zemích planety. Máme se skvěle. Není důvod nadávat. Důvod k nadávání totiž teprve přijde. I když to tak na první dojem vůbec nevypadá.

Mezinárodní měnový fond (MMF) totiž v lednu zlepšil svou predikci globálního růstu na rok 2018. Zatímco v říjnu očekával pro rok 2018 růst o 3,7 %, nyní počítá s růstem o 3,9 %. To je nejrychlejší růst za sedm let. Tak v čem je tedy problém?

Nu, zima a jaro budou v celé Evropě určitě úžasné. Všechno jede jak na drátkách. Mnoho makroekonomických indikátorů je na historických rekordech. Například německý takzvaný ZEW indikátor, který měří, jak investoři a finanční trhy pocitově hodnotí současnou situaci, je na novém rekordu. A přitom – zároveň s tím vším – mnohé centrální banky světa pokračují v pumpování peněz do ekonomiky! Není tu něco divně?

Ano, je to šílené. To, co mělo původně fungovat jen dočasně v době nejtěžší krize, používají centrální banky i v době rychlého růstu. Pumpování peněz se stalo pro současnou ekonomiku drogou a finanční trhy jsou na ní již naprosto závislé.

Jestliže se ekonomice daří a centrální banky jí jako podpůrnou drogu lijí do žil další peníze, není se čemu divit, že jsou akciové burzy na nových rekordech. V únoru 2009 byl americký akciový index NASDAQ 100 na 1 200 bodech, nyní je kolem 7 000 bodů. Za devět let se tedy vyšplhal skoro na šestinásobek. Nikdy se ani zdaleka neblížil dnešním hodnotám. S jinými indexy to je podobné. Když akcie trhají rekord za rekordem, mnoho lidí v tom vidí příležitost. A ačkoli jsou akcie rekordně drahé, kupují je.

Jenomže má to jednu vadu na kráse. Data totiž ukazují, že skuteční dravci už akcie nenakupují. Nakupují ovce. Okolo šedesáti procent amerických individuálních investorů podle průzkumu American Association of Individual Investors věří, že akcie půjdou v příštích šesti měsících nahoru. To je nejvíc od roku 2010. Neboli nyní už nakupují hlavně hůř informované domácnosti, velkým profesionálním investorům trh už páchne. A ti, kteří hledají opravdové riziko, ho nehledají u akcií, ale u kryptoměn, které nabízejí mnohem větší potenciální zisky.

Růst burz má ale ještě minimálně jeden zdroj. Někteří jsou optimističtí i kvůli americkému prezidentovi D. Trumpovi. Ten slíbil změny a letos by se už mohly zhmotnit. Přinesl daňovou reformu, od které si slibuje návrat amerických firem do Ameriky, víc investic a víc pracovních příležitostí. Jenomže ani tady moc optimistický nejsem. Věřím sice, že Trumpovi se podaří vrátit firmy do USA, ovšem pochybuji, že tam také budou zaměstnávat víc lidí. Použijí nové technologie, jako je třeba 3D tisk, ale víc lidí nezaměstnají. Vyrobí více, ale s méně zaměstnanci. Pozitivní efekt bude méně výrazný, než Trump čeká. Růst burz postavený na víře v Trumpa je přehnaný.

A je tu další trhlina. Námitka, že reformy Americe pomohou méně, než se čeká, není jediná skeptická výtka vůči nim. Pesimistický je ohledně nich i MMF. Ten se zase v jejich důsledku bojí prohlubujícího obchodního deficitu USA. I tohle mi dává smysl. A asi to dává smysl i poradcům D. Trumpa, protože minulý týden v Davosu oznámil americký ministr financí ústup Ameriky od politiky silného dolaru. Amerika se přitom léta snaží držet silný dolar jako zbraň proti inflaci a zároveň jako symbol globální hegemonie. Jenomže to teď bledne před faktem, že slabší dolar pomůže Americe víc vyvážet.

O tom, že vývoz je vážně Achillovou patou USA, svědčí i to, že minulý týden zveřejněná data o růstu americké ekonomiky ukázala, že Amerika nečekaně zpomaluje. Zatímco ve čtvrtém kvartále rostla meziročně o 3,2 %, ve čtvrtém to bylo už jen 2,6 %. A to právě kvůli slabému exportu. A navíc podnikům klesají zásoby (tedy už vyrobené, ale ještě neprodané zboží). To můžeme interpretovat dvěma naprosto odlišnými způsoby: Buď je tak velká poptávka po americkém zboží, že firmy nestačí vyrábět a musí vyskladňovat sklady, anebo firmy naopak cítí pokles poptávky, brzdí výrobu a vyprazdňují si sklady. Zatímco to první signalizuje boom, druhé signalizuje zpomalení ekonomiky a možná i blížící se recesi. Jistotu ještě nemáme, ale zpomalení růstu spíš nasvědčuje tomu druhému.

Takže klidně si mi nadávejte do pesimistů, ale vážně si myslím, že mix rekordně dobrých makroekonomických indikátorů spolu s pumpováním peněz do ekonomiky nemůže přinést nic dobrého. Všechno to na první pohled vypadá skvěle a na druhý už všelijak. Ani trochu bych nebyl překvapen, kdyby se MMF mýlil a rok 2018 vůbec rekordně dobrý nebyl. Tedy první půlrok ještě ano… Ale někdy ve druhé polovině roku může ekonomika narazit. A fakt, že MMF právě teď zlepšuje svůj výhled, v mých očích jen zvyšuje pravděpodobnost toho, že všechno bude přesně naopak. Neboli poslyšte příběh o tom, kterak tomu bylo před jedenácti lety.

Tehdy v roce 2007 MMF také zlepšoval svůj výhled. V dubnu 2007, když už byla třetina roku 2007 za námi, vylepšil MMF svůj výhled pro růst planety na celý rok 2007 o 4,9 %. Nakonec realita ukázala, že růst byl jen o 2,7 %. Pro rok 2008 tehdy také počítal s růstem o 4,9 %, ale ve skutečnosti svět rostl jen o 0,1 %. Mnoho zemí dokonce klesalo, zatímco MMF jim předpovídal růst. Holt i mistr tesař s armádou ekonomů se může utnout. To, že dnes někdo se zvučným jménem tvrdí, že ekonomika zrychlí, vůbec neznamená, že třeba naopak nepoklesne.

Americký investor G. Soros v Davosu prohlásil, že nebezpečím pro svět je D. Trump. Popravdě, já si myslím, že větším nebezpečím pro svět jsou spíš globální centrální bankéři a jejich pumpování peněz. A jejich sebedůvěra, že snad vymyslí jakési ekonomické perpetuum mobile.

 

Zdroj: https://www.reflex.cz/clanek/komentare/84812/ekonom-vladimir-pikora-co-kdyz-se-i-mistr-mmf-v-predpovedi-rustu-utnul.html

2018/02/05
Čítať ďalej...

EMPTY

KOSIK
loading