ALFUN a.s.

Prosincové vydání indexu ZEW přineslo další záblesk naděje pro blízkou budoucnost

Prosincové vydání indexu ZEW přineslo další záblesk naděje pro blízkou budoucnost

Prosincové vydání indexu ZEW přineslo další záblesk naděje pro blízkou budoucnost německé a potažmo i evropské ekonomiky. Hodnocení aktuální situace sice dosáhlo hodnoty -19,9 bodu, nicméně tento výsledek představuje zlepšení oproti předchozímu měsíci o téměř 5 bodů.

Zároveň bylo pozitivně překonáno tržní očekávání a došlo k obratu v předchozím sestupném trendu. Ještě lepší zprávou pak byla další složka stejného indexu, a sice hodnocení očekávání do budoucnosti. Zde index vyletěl meziměsíčně o téměř 13 bodů a zastavil se na hodnotě 10,7, čímž dalece předčil tržní odhady. Vrátil se tak poblíž úrovně z období začátku roku 2018, tedy před začátkem aktuální německé ekonomické mizérie.

Příjemným bonusem je potom skutečnost, že právě ZEW index očekávání má statisticky dobrou schopnost predikce vývoje HDP. Jedná se tak za poslední týdny již o několikátý náznak toho, že německá ekonomika by se mohla odrazit ode dna. Za tímto vývojem pravděpodobně z velké části stojí uklidnění geopolitického napětí. Prakticky identický vývoj zaznamenal ZEW index očekávání i za celou eurozónu, který dosáhl dokonce hodnoty 11,2 bodu.EMPTY

KOSIK
loading